Ośrodek Studiów Szwajcarskich stanowi platformę współpracy dla wszystkich obszarów polsko-szwajcarskiej współpracy badawczej – od nauk humanistycznych, w tym językoznawstwa, kulturoznawstwa i literaturoznawstwa, przez nauki społeczne: prawo, socjologię, politologię i stosunki międzynarodowe, aż po medycynę, farmację oraz biotechnologię.

 

Badania
Celem Ośrodka Studiów Szwajcarskich jest dopracowanie obszaru badań helwetologicznych oraz wyznaczenie modelowych metod i zadań transdycyplinarnych w ramach Helwetologii. Unikatowość podejścia do interdyscyplinarnych badań nad specyfiką wielokulturowości i wielojęzyczności szwajcarskiej zakłada konieczność wielokontekstowego zastosowania metod jakościowych (teoria ugruntowana) na współczesnym korpusie tekstów kultury.

 

 

 

Komercjalizacja
Jednym z głównych celów Ośrodka Studiów Szwajcarskich jest komercjalizacja wyników badań naukowych poprzez umożliwienie i nawiązywanie współpracy pomiędzy polskimi i szwajcarskimi ośrodkami badawczymi a środowiskiem biznesowym.

 

 

 

 

Umiędzynarodowienie
Kolejnym celem Ośrodka Studiów Szwajcarskich jest multilateralna współpraca z najważniejszymi ośrodkami i instytucjami naukowymi na świecie, upowszechnianie wyników polsko-szwajcarskich badań naukowych oraz poszukiwanie partnerów dla nowo powstałych inicjatyw i programów w zakresie edukacji, nauki i innowacji.

 

 

 

 

Dydaktyka
We współpracy merytorycznej z Ośrodkiem Studiów Szwajcarskich na Uniwersytecie Warszawskim realizowany jest pierwszy na świecie kierunek studiów – Helwetologia – studia szwajcarskie, umożliwiający studentom interdyscyplinarne i kompleksowe badania nad Szwajcarią, z uwzględnieniem takich obszarów, jak prawo, stosunki międzynarodowe, ekonomia, historia i kultura.

 

 

 

 

Działalność publikacyjna
Wyniki badań prowadzonych w Ośrodku Studiów Szwajcarskich są regularnie publikowane w serii wydawniczej Nowa Humanistyka Wydawnictwa Peter Lang.